Przejdź do głównej zawartości
Immunitet muzealny
PRAWO W DZIAŁALNOŚCI MUZEÓW
Wejdź do kursu

PRAWO W DZIAŁALNOŚCI MUZEÓW

Immunitet muzealny

„Immunitet muzealny" – ochrona prawna rzeczy ruchomych o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej wypożyczonych z zagranicy na wystawę czasową organizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rozdział 4a ustawy o muzeach). Immunitet zabezpiecza wypożyczony obiekt, na czas trwania wystawy, przed roszczeniem osób trzecich. Głównym celem wprowadzenia tej procedury administracyjnej jest ułatwienie, a w przypadku niektórych krajów spełnienie koniecznego warunku wypożyczenia obiektów z kolekcji zagranicznych.

Regulacja prawna dotyczy muzeów oraz innych instytucji kultury w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Szkolenie skierowane jest do zatem do pracowników tych instytucji, których zadaniem jest organizacja wystaw czasowych. Celem szkolenia jest przybliżenie aktów prawnych regulujących ww. procedurę, opis wymaganych dokumentów do złożenia wniosków, ze szczególnym uwzględnieniem terminów wynikających z aktów prawnych oraz przedstawienie najczęściej popełnianych błędów w składanych wnioskach. Szkolenie będzie miało charakter wykładowy.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 11.04.2024 do 18.04.2024 r. do godz. 15:00. W dniu 24.04.2024 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. W przypadku dużej liczby kandydatów przyjmować będziemy po jednym przedstawicielu z danego muzeum. Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie obecność na całym szkoleniu.

Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku kwietnia br., są opłacane poprzez tę stronę za pośrednictwem systemu płatności PayU. Umożliwia on skorzystanie z najpopularniejszych form płatności, takich jak przelew internetowy, karta kredytowa, BLIK itd. Instytut nie wystawia faktur przed dokonaniem płatności, jak również faktur pro-forma. System daje możliwość wygenerowania tradycyjnego druku przelewu bankowego (w dalszych krokach w kategorii „Przelew”), o zestawie danych zbieżnym z fakturą pro-forma. Po zaksięgowaniu wpłaty system wygeneruje fakturę i można będzie ją pobrać.

Program ramowy:

1. Co to jest Immunitet muzealny? Powody ustanowienia ochrony prawnej rzeczy ruchomych o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej wypożyczonych z zagranicy na wystawę czasową organizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kontekst polski i międzynarodowy.

2.  Tryb obejmowania rzeczy ruchomych ochroną prawną. Teoria i praktyka.

3. Weryfikacja obiektów w bazach MKiDN.

4. Pochodzenie ma znaczenie - badania proweniencyjne w kontekście wypożyczeń muzealnych.

 

Osoby prowadzące:

Bartosz Skaldawski - zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzeów.

Joanna Grzonkowska - kierownik Działu Organizacji Muzeów NIM.

Aleksandra John-Siemiętowska - Departament Restytucji Dóbr Kultury MKiDN.

Karolina Zalewska – współpracowniczka Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN. Prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.


Kontakt w sprawach programowych: Joanna Grzonkowska jgrzonkowska@nim.gov.pl
Kontakt w sprawach organizacyjnych:
szkolenia@nim.gov.pl

 czwartek, 9 maja 2024, 10:00
 czwartek, 9 maja 2024, 16:00
 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie SHOWROOM - Kordegarda Pałacu Czapskich (Warszawa (00-068), ul. Krakowskie Przedmieście 5)
 20
 Odbył się / Zakończony
 Ceny netto
Muzea z Wykazu muzeów:
300,00 PLN
Pozostałe muzea i inne instytucje kultury:
400,00 PLN
Pozostałe instytucje, organizacje i podmioty komercyjne:
800,00 PLN