Przejdź do głównej zawartości
Gromadzenie zbiorów muzealnych. Podejście strategiczne
EWIDENCJONOWANIE ZBIORÓW
Wejdź do kursu

EWIDENCJONOWANIE ZBIORÓW

Gromadzenie zbiorów muzealnych. Podejście strategiczne

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników muzeów (inwentaryzatorów, kuratorów, opiekunów kolekcji), którzy odpowiedzialni są za gromadzenie zbiorów i przygotowywanie dokumentów regulujących proces nabywania w swoich instytucjach. Dwudniowy cykl wykładów skierowany jest także do kadry zarządzającej nadzorującej realizację zadań i decydującej o kierunkach działań muzeum w tym obszarze.

Szkolenie składać się będzie z dwóch części (18 i 19.06), w ramach których omówione zostaną prawne aspekty nabywania obiektów do zbiorów i możliwości finansowania zakupów z programu własnego NIM pn. Rozbudowa zbiorów muzealnych dofinansowanego ze środków pochodzących z budżetu MKiDN. Omówione zostaną też dobre praktyki w zakresie definiowania profilu kolekcjonerskiego muzeum. Uczestnicy zapoznają się także z typami wewnętrznych dokumentów regulujących zarządzanie zbiorami w kontekście realizacji polityki gromadzenia zbiorów oraz przykładami związanych z nią procedur.

Po każdym z wykładów zaplanowano panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość zadawania pytań.

 

Zalecenia techniczne:

1.       Zainstalowana na komputerze aplikacja Zoom.

2.       Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).

3.       Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.

 

Zgłoszenia przyjmowane będą od 21.05.2024 r. do 31.05.2024 r. do godz. 15:00. W dniu 04.06.2024 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. Liczba uczestników – 35 osób. W przypadku dużej liczby kandydatów przyjmować będziemy po jednym przedstawicielu z danego muzeum. Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie wyłącznie obecność na obu częściach szkolenia.


Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku kwietnia br., są opłacane poprzez tę stronę za pośrednictwem systemu płatności PayU. Umożliwia on skorzystanie z najpopularniejszych form płatności, takich jak przelew internetowy, karta kredytowa, BLIK itd. Instytut nie wystawia faktur przed dokonaniem płatności, jak również faktur pro-forma. System daje możliwość wygenerowania tradycyjnego druku przelewu bankowego (w dalszych krokach w kategorii „Przelew”), o zestawie danych zbieżnym z fakturą pro-forma. Po zaksięgowaniu wpłaty system wygeneruje fakturę i można będzie ją pobrać.


Ramowy program:

Część 1: 18.06.2024 r., godz. 10:00-14:00

1. Wprowadzenie (Alicja de Rosset, NIM)

2. Prawne aspekty nabywania zbiorów przez muzea (dr Paulina Gwoździewicz-Matan, Uniwersytet Śląski w Katowicach)

3. Rozbudowa zbiorów muzealnych – wsparcie finansowe dla muzeów (Koryna Dylewska, NIM)

Część 2: 19.06.2024 r., godz. 10:00-13:30

4. Polityka gromadzenia zbiorów – perspektywa organizacyjna (Natalia Fyderek, Muzeum Fotografii w Krakowie)

5. Gromadzenie zbiorów: definiowanie profilu muzeum (dr Dominik Kuryłek, Muzeum Fotografii w Krakowie)

 

W przypadku pytań dotyczących kwestii organizacyjnych prosimy o kontakt: szkolenia@nim.gov.pl, w przypadku pytań dotyczących kwestii programowych: KWojda-Zakrzewska@nim.gov.pl

 wtorek, 18 czerwca 2024, 10:00
 środa, 19 czerwca 2024, 13:30
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 35
 Odbył się / Zakończony
 Ceny netto
Muzea z Wykazu muzeów:
250 PLN
Pozostałe muzea i inne instytucje kultury:
300 PLN
Pozostałe instytucje, organizacje i podmioty komercyjne:
500 PLN