Przejdź do głównej zawartości
Badania proweniencyjne - teoria i praktyka
ZARZĄDZANIE ZBIORAMI
Wejdź do kursu

ZARZĄDZANIE ZBIORAMI

Badania proweniencyjne - teoria i praktyka

Zapraszamy na wykłady, które poświęcone będą badaniom proweniencyjnym zbiorów muzealnych.
Podczas szkolenia online zaplanowanego na 2 i 3 grudnia, oprócz samej metody badań, zostanie przedstawiona ich geneza, podstawy formalne oraz korzyści z nich płynące. Szkolenie jest adresowane do wszystkich osób, które rozpoczynają badania nad pochodzeniem zbiorów lub chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. 

Szkolenie koncentrować się będzie przede wszystkim na aspektach przydatnych w pracy muzealnika, tj. na badaniu zbiorów wpisanych do inwentarza muzealnego, jak i obiektów, które muzeum chce nabyć do swoich zbiorów. W tym kontekście istotna jest również wiedza na temat specyfiki badań nad kolekcjami prywatnymi, a także rola analiz konserwatorskich obiektów. Na zakończenie zajmiemy się tematyką badań proweniencyjnych zbiorów etnograficznych na przykładzie doświadczeń pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i projektu realizowanego w tym muzeum. 

Po każdym z wykładów zaplanowano panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość zadawania pytań.

Prowadzące: 

Małgorzata Zając – Główny Specjalista ds. projektów badawczych i kwerend, Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego MKiDN
Anna Lewandowska – Konserwator dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie
dr Magdalena Mielnik –  Kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Karolina Zalewska – Niezależna badaczka wykonująca kwerendy na zlecenie MKiDN i muzeów
dr Marta Skwirowska – Kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie


Zalecenia techniczne:

1.       Zainstalowana na komputerze aplikacja Zoom.

2.       Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).

3.       Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.


Zgłoszenia przyjmowane będą od 4 listopada do 15 listopada do godz. 15:00. W dniu 18 listopada roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. Liczba uczestników – 35 osób. W przypadku dużej liczby kandydatów przyjmować będziemy po jednym przedstawicielu z danego muzeum. Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie wyłącznie obecność na obu częściach szkolenia.

Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku kwietnia br., są opłacane poprzez tę stronę za pośrednictwem systemu płatności PayU. Umożliwia on skorzystanie z najpopularniejszych form płatności, takich jak przelew internetowy, karta kredytowa, BLIK itd. Instytut nie wystawia faktur przed dokonaniem płatności, jak również faktur pro-forma. System daje możliwość wygenerowania tradycyjnego druku przelewu bankowego (w dalszych krokach w kategorii „Przelew”), o zestawie danych zbieżnym z fakturą pro-forma. Po zaksięgowaniu wpłaty system wygeneruje fakturę i można będzie ją pobrać.


W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt: Anita Puzyna, apuzyna@nim.gov.pl.

W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nim.gov.pl.



 poniedziałek, 2 grudnia 2024, 10:00
 wtorek, 3 grudnia 2024, 14:30
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 35
 Odbył się / Zakończony
 Ceny netto
Muzea z Wykazu muzeów:
250,00 PLN
Pozostałe muzea i inne instytucje kultury:
300,00 PLN
Pozostałe instytucje, organizacje i podmioty komercyjne:
500,00 PLN